0

Adami si Eve

Draga Hilda,
Sunt Cornelia din Radauti. Nu prea merg cu regularitate la biserica -acolo de Craciun si de Paste dar ma consider o crestina cu frica lui dumnezeu. Am o curiozitate: Adam si Eva apar in toate imaginile ca fiind de culoare alba, la fel ca si Iisus, Fecioara Maria si restul crestinilor din biblie. Inca din clasele primare am invatat ca omenirea a luat nastere datorita lor. Intrebarea mea este: oamenii de culoare sau chinezii de exemplu, din ce se trag? Din cate am vazut eu, cei crestini dintre acestia, se inchina unor chipuri de culoare alba. Astept o lamurire, te rog.
Cornelia

Scumpo,
Toti oamenii, indiferent de culoarea pielii, se trag din Adam si Eva. Asta pentru ca esti crestina si crestinismul a fost inventat de oameni albi. Prietena mea Lee Da Hae din Korea e crestina ca si tine. Crezi ca nu are si ea o icoana cu Isus (예수) korean sau o Fecioara Maria (성모 마리아) asemenea? Uite chiar anul trecut cand am fost la ea in vizita mi-a dat o icoana.  Deci, Cornelia mea crestina Crestinismul alb are un Adam si Eva alb, cel asiatic are un Iisus galben cu ochi mici iar Crestinismul de culoare ne infatiseaza o fecioara creola.

0

Blestemul anonimei

Draga Hilda,

Sunt o tinara din Slobozia. Am 25 de ani si am terminat Facultatea de Teologie Ortodoxa din Bucuresti. Sunt disperata ca o sa raman fata batrana. In anul I de facultate am avut o relatie de scurta durata cu Mirel dar el a plecat din tara si nu am mai pastrat legatura. Mama zice ca am cununiile legate si tare mi-e ca are dreptate. Am fost si la preot si la ghicitoare dar nu se intampla nimic. Am ajuns la culmea disperarii. Nu vreau sa ma marit imediat dar as vrea o relatie si nu apare nimic. Toate prietenele mele s-au casatorit si sunt la casele lor cu copii. Ce poti sa ma sfatuiesti? O anonima


Anonima draga,

Cine te-a pus pe talica sa faci facultatea de teologie? Aici e blestemul sa stii. Puteai fain frumos sa alegi o Politehnica, un ASE sau Academia de Teatru si Film. Eu zic sa mergi intr-un loc cat mai pustiu, unde nu poti sa fii vazuta si sa sapi cu un cutit o groapa mica. Cu acelasi cutit trebuie sa crestezi pe o matraguna semnul crucii. Apoi trebuie sa spui: “Maica Precista, cu puterile pe care le ai de la Dumnezeu, dezleaga portile puterii si trimite armatele ceresti in ajutorul lui 'o anonima'. Sa vina armatele ceresti la 'anonima' si sa spulbere demonii care ii tin cununiile legate”. De trei ori.
Dupa asta taie radacina de matraguna in doua si spune:
“Cum tai matraguna, asa sa fie taiate cununiile legate ale lui "o anonima". Cand cele doua bucati vor fi iar impreuna, atunci sa mai aiba 'anonima' cununiile legate”.
Ingroapa una dintre bucati in pamant, iar pe cea de a doua pune-o intr-o panza neagra.Ia-o cu tine si arunc-o intr-o apa curgatoare. Daca stai in Bucuresti poti sa o arunci in Dambovita. Ai grija sa nu o arunci la Unirii ca ramane blocata sub pod si trebuie sa o iei de la capat.
Timp de 9 saptamini trebuie sa mergi in fiecare vineri la cate 9 biserici unde sa te rogi si sa dai acatist pentru dezlegarea cununiilor. Bisericile trebuie alese astfel incat sa nu te intorci niciodata din drum atunci cand mergi de la una la alta. In cele 9 saptamini se tine post sever, respectiv post de carne, lapte, oua, alcool. Efectul este sigur. Si eu am avut cununiile legate de Eusebiu. Dar de cand mi-a dat un space cake sa stii ca m-am dezlegat. Nu e de gumlit cu chestiile astea. Iisus sa te scoate din anonimat.
Hilda
Back to Top